Informace o nás

Hospodářská a vzdělávací besídka v Lysicích byla jako spolek založena 19. října 1919 z podnětu tehdejšího správce římskokatolické farnosti Msgre. Františka Krchňáka. Prvním předsedou se stal pan Josef Adámek z Horního náměstí číslo 34.

Tento spolek byl založen s cílem sdružovat malé zemědělce, prohlubovat jejich odborné vzdělání, napomáhat jim při nákupu zemědělských strojů a potřeb. Součástí činnosti besídky bylo i rozšíření kulturně-společenského dění v obci. V roce 1923 byla založena v Lysicích tělovýchovná jednota Orel.

Aby tato činnost mohla být zrealizována bylo třeba postavit objekt, a proto se tehdejší výbor spolku rozhodl vykoupit na náměstí od pana Alois Poláčka dvě staré budovy, provést jejich demolici a na těchto parcelách postavit, za značné obětavosti členů,budovu s restaurací, sálem a hotelem pod názvem Lidový dům. Byl vybudován nejen z půjčky záloženského spolku v Lysicích, ale zejména z darů členů místní lidové strany. 24.10.1926 byl dům uveden do provozu. Členové těchto organizací nejen přispěli finančním obnosem, ale také svou prací a později bohatou činností, která jim umožnila splácet dluh vůči záloženskému spolku. Sál s jevištěm umožnil vznik amatérského divadelního souboru.
Tato kulturně-společenská činnost, včetně činnosti tělovýchovné, byla provozována až do roku 1951, kdy byla Hospodářská a vzdělávací besídka včetně tělovýchovné jednoty Orel rozhodnutím tehdejšího Okresního národního výboru v Boskovicích (z ideologických a politických důvodů) zrušena.
Majetek byl převeden do vlastnictví státu a jeho správcem byl pověřen Místní národní výbor v Lysicích. Tento orgán odevzdal 26.2.1958 tento majetek do trvalého užívání spotřebnímu družstvu Jednota Boskovice. 15.10.1985 byl Místním národním výborem Lysice prodán za symbolickou cenu Kč 5 000.- této Jednotě. Tato organizace tento ukradený dům prodala v roce 1999 soukromníkovi. Od října 2005 byl Lidový dům mimo provoz.

V současné době má hotel nového majitele a je již od června 2010 opět v provozu.

Ve vztahu na změnu politické situace v Československé republice, která nastala 17. listopadu 1989, kdy se k nám vrátila opět demokracie a svoboda projevu, bylo na základě restitučních zákonů požádáno Ministerstvo vnitra ČR o registraci obnovené Hospodářské a vzdělávací besídky. Tato registrace byla ministerstvem provedena 28.9.1990 a od tohoto data byla zástupci obnoveného spolku vedena jednání s vedením spotřebního družstva Jednota Boskovice o navrácení ukradeného majetku. Tato jednání byla neúspěšně vedena až do roku 1999. Důvodem neúspěšného jednání byla nedůsledná legislativa. Restituční zákon se vztahoval pouze na majetek tělovýchovných jednot. 

Od 1.1.2014 byla Hospodářská a vzdělávací besídka v Lysicích zaregistrována jako zapsaný spolek, kterému bylo přiděleno IČO.

Činnost Hospodářské a vzdělávací besídky je nyní zaměřena na činnost kulturně-společenskou.

Stěžejní činností je stavění vánočních stromů, které jsou spojeny se sbírkou na charitativní účely.